Ürünlerimiz

 »

KeresteAkçaağaç Kereste

Hafif sarımsı beyaz veya pembe beyazdır. Akça ağacın rengi zamanla ve kendiliğinden sararır. Akçaağaç sert ve sıkı ağaçlardandır. Eş yapılıdır. Kolay işlenir. Esnek ve oldukça bükülgendir. Az çeker. Çarpılmaya ve çatlamaya eğilimi vardır. Nemli ortama çok duyarlıdır, kolay çürür. Uygunsuz koşullarda böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilebilir.

Masif ve kaplama olarak mobilya üretiminde, müzik aletlerinde, mutfak aletlerinde, ayakkabı kalıplarında, oymacılıkta, kakmacılıkta, kıl testeresi ile hazırlanan ince işlerde, oyuncak, makara, el aletlerinin saplarında.
 

Ceviz Kereste

Kolay ve rahat işlenen bir ağaçtır. Orta sert ve sıkı elyaflıdır. Fiziki etkilere dayanımı iyi olup, kuru ortamlarda dayanıklıdır.

Masif ve kaplaması mobilya ve iç mimaride kullanılan bir üründür. Oymalı işlerde olumlu sonuç veren bir ağaç türüdür.
 

Çam Kereste

Diri odun , sarımsı ile kırmızımsı beyaz renkte, öz odun kırmızımsı sarı, kahverengimsi kırmızı olup giderek koyulaşır. Çok hızlı ve iyi bir şekilde kurutulabilir. Kolay işlenir, iyi tutkallanır , elastikiyeti iyi, boyanabilir, cilalanabilir, tornalanabilir, soyulabilir, iyi çivi tutar ve renk verilebilir.

Binalarda kapı,pencere, doğrama, köprü inşaatı, uçak ve gemi güverte döşemeleri , ağaç malzemenin kullanılabileceği her yerde değerlendirilebilir. İç-dış cephe kaplamalarında (lambri, döşeme), kaplamacılıkta, kontrplak, oymacılıkta, tornacılıkta, tel direği, maden direği, su içi inşaatlarda ve travers olarak kullanılabilir.
 

Dibetu Kereste

Kamerun ve fildişi kıyılarında yetişen bir ağaçtır. Dış etkenlere karşı dayanıklı bir ağaçtır. Fırınlanmış egzotik bir ahşap türüdür.

Masifi mobilya imalinde tercih edilen bir ağaç türüdür.
 

Dişbudak Kereste

Dış budağın dış odunu beyaza çok yakın renktedir. İç odun açık kahverengidir. Zamanla koyulaşır. Sert, ağır, sıkı yapılı bir ağaçtır. Ancak kolay işlenir. Zor yarılır. Kuru ortamda dayanıklıdır. Havanın değişen etkilerinden çabuk bozulur. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay tahrip olmaz. Uygunsuz koşullarda depolanırsa odaklanır. Çok çeker. Tutkal, çivi ve vida ile orta derecede bağlantı kurar. İyi verniklenir. Su boyaları ile zor boyanır.

Yapı kerestesi olarak kullanılması uygun değildir. Masif ve kaplaması mobilya üretiminde Tornacılıkta olumlu sonuç verir. Kontrplak üretiminde yararlanılır. Mobilya ve iç mimarîden, alet yapımında, spor araçlarında kullanılır
 

Gül Kereste

Doğu ve Batı Hindistan , Avusturalya ve Brezilya da yetişir. Dağınık gözenekli bir ağaçtır. Sert ağaçlardandır.İşlenirken zorluk çıkartmaz parlak ve düzgün yüzey verir.

Masif ve kaplaması mobilya üretiminde kullanılır. Müzik aletleri yapımında da sıkça kullanılan bir ağaçtır.
 

Gürgen Kereste

Diri odunu kırmızımsı beyaz olup, öz odunu kırmızımsı kahverengidir . Sert dokusu nedeniyle uzun ömürlü ve sağlamdır. Yetişme şartları ve rutubet miktarı ile ilgili olarak işlenme özellikleri değişir. El aletleri ve makinelerde işlenebilir. Çok iyi tornalanma özelliğine sahiptir, buharlama ile çok daha iyi hale getirilir. Kolay yapıştırılır, renk verilebilir, çok iyi cila kabuleder.

Diğer yapraklı ağaçlardan daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle masif mobilya, lambri, spor aletleri, oyuncak, bobin, alet sapları, tornacılıkta, müzik aletleri yapımında, kontrplak, parke, kaplama levha, fıçı sanayiinde ve emprenye edildiği takdirde travers yapımında kullanılır.
 

Ihlamur Kereste

Marmara, Karadeniz ve Anadolu da yetişen bir ağaç türüdür. Boyları 20 ile 30 metre arasında değişen sık dallı bir ağaçtır. Pembemsi ve beyaz bir yapısı vardır.

Mobilya üretiminde tercih edilen bir ağaçtır, ayrıca modelcilik ve süs eşyası imalinde de kullanılır.
 

İroko Kereste

Zaman içinde rengi sarıdan koyu kahverengiye dönüşür. Afrika'dan ithal edilen, fırınlanmış egzotik bir ahşap türüdür. İroko ağacı, sertliğinden dolayı genelde dış mekan kullanımında tercih edilen bir ahşaptır. Ağır, yağlı ve yüksek yoğunluğa sahip olduğundan dolayı Teak ağacına en yakın alternatif olarak sunulmaktadır.

İroko, dayanıklılık ve uzun ömür gerektiren dış mekan uygulamalarında, zemin kaplaması olarak, bahçe mobilyalarında ve tekne yapımında kullanılan çok dekoratif ve uzun ömürlü bir ağaçtır.
 

Kestane Kereste

Anadolu ve Marmara bölgesinde yetişir. Ülkemizde doğal olarak yetişen tek kestane türü olan Anadolu kestanesi 30 metre boya ulaşabilen bir ağaç türüdür.

Mobilya üretiminde kullanılabilecek uygun bir ağaç türüdür.
 

Kiraz Kereste

Kiraz ince dokulu, sert sıkı bir ağaçtır. Mobilya ve iç mimaride masif olarak kullanılır. Oymalı işlerde ve müzik aletleri yapımında aranan bir ağaç türüdür.

Yapı kerestesi olarak kullanılması uygun değildir. Masif ve kaplaması mobilya üretiminde kullanılır.
 

Ladin Kereste

Diri odun ve Öz odun, renk bakımından farklı değildir. Orta kısmı olgun odun özelliklerine sahip olup, odunu sarımsı beyaz renktedir. Kolay işlenir, soyulabilir, çivi ve vidalanma özelliği iyidir. İyi yapıştırılır, renk verilebilir. Boyanması ve cilalanması iyidir. Hızlı ve iyi kurutulur, çatlamaya meyili azdır. Yeknesak tekstürde olup, lifleri düzgündür kolay yarılır.

Genellikle marangozluk işleri ve doğramalarda, kutu ve sandık yapımında müzik aletlerinde, tel direği, maden direği, ambalaj ve kağıt, lif odunu, kontrplak yapımında, gemi direği yapımlarında kullanılır.
 

Lareks Kereste

İğne yapraklı ağaçların içinde en sert yapıya sahip bir ağaçtır.Dış etkenlere dayanıklı bir ağaç türüdür.

Mobilya imalinde ve Özellikle dış cephe uygulamalarında tercih edilir.
 

Limba Kereste

Kongo, Gabon ve fildişi kıyılarında yetişen bir ağaçtır. Dışı açık renkli içi ise açık renkli bir ağaçtır.Dayanıklı bir ağaç türü olup dış etkenlere karşıda sağlam bir yapısı vardır.

Masifi mobilya ve parke imalinde kullanılan bir ağaç türüdür.
 

Meşe Kereste

Meşenin rengi genellikle kirli sarıdır. Meşe kolay yarılır. Havanın ve nemin bozucu etkilerine karşı en büyük dayanımı gösteren ağaçtır. Dokusu itibarı çok iyi boyanabilir. Özellikle kimyasal boyalarda bu durum açıkça görünür. Kolay verniklenir. Ancak iri gözenekli olduğu için mat verniklenecek işlerde kullanılması daha uygundur.

Sert meşe, yapıların dış ve iç bölümlerinde, kapı, pencere, merdiven, döşeme kaplamasında, parke yapımında kullanılır. Takım sapları, fıçı, vagon , araba, gemi, kayık, köprü ve iskele ayaklarında da olumlu sonuçlar verir. Yumuşak tür meşenin masif ve kaplaması mobilya üretiminde, yapıların iç bölümlerinde, dekorasyon uygulamalarında kullanılır.
 

Sapelli Kereste

Dış odunu gri renklidir. İç odunu türüne göre sarı ile kırmızı kahverengi arasında değişir. Kesildiği andaki rengi, havanın etkisi ile ve zamanla belirli oranda koyulaşır. Sıkı yapılı, az esnek bir ağaçtır. Kolay ve temiz işlenir. Az çeker ve az çatlar. Bol tanelidir. Bu yüzden en iyi boyanan ağaçlardandır. İyi verniklenir. Değişen hava koşullarında bile büyük dayanım gösterir. Kuruma niteliği iyidir. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay zarar verilemez. Oyma ve tornada başarılı sonuçlar verir.

Çok değişik amaçlarla kullanılabilecek, üstün nitelikleri olan bir ağaçtır. Yapıların iç ve dış bölümlerinde doğrama, parke, merdiven yapımında. Gemicilikte, müzik aletlerinde, tornalı, oymalı, kakmalı işlerde, modern ve klasik bütün mobilyalarda masif ve kaplama olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir.